UNICEFOVA ŠKOLA BEZ NASILJA

Prepoznavanje problema u načinu komuniciranja i međusobnog ophođenja učenika, a posebice u načinima rješavanja konfliktnih situacija, neophodan je korak svake škole koja nastoji ostvariti sigurno i poticajno okruženje za svoje učenike, ali i djelatnike.

Iako u našoj školi vršnjačko nasilje nema značajan prostor, od 2005.godine smo uključeni u UNICEF-ov projekt « Za sigurno i poticajno okruženje u školama », a status «ŠKOLA BEZ NASILJA» i «MJESTO NULTE TOLERANCIJE NA NASILJE»  obnovili smo 2009. godine.

2009. je utemeljen KLUB MIROTVORACA OŠ SELA, sa gradonačelnikom Dinkom Pintarićem kao počasnim članom. Klub koordinira i realizira sve aktivnosti usmjerenje stvaranju sigurnog i poticajnog okruženja, kako u Školi, tako i u široj zajednici.

OŠ SELA - ŠKOLA BEZ NASILJA I MJESTO NULTE TOLERANCIJE NA NASILJE

Prihvaćanjem neprimjerenih ponašanja «normalnima za današnje generacije», uz neizbježno povisivanje razine tolerancije na neprihvatljive načine ophođenja školskih vršnjaka, zamka je koju sve odgojne ustanove moraju izbjeći.

Osnovna škola Sela je uvijek izrazito njegovala svoju odgojnu komponentu i djelovala prosocijalno, poticala prijateljstvo i kvalitetnu komunikaciju, odnosno zdrav duh u zdravom tijelu.

Uz stalno sudjelovanje u svim izvanškolskim kulturno-javnim dešavanjima, bogatu internu kulturno-javnu djelatnost, poticanje projektno-istraživačke nastave i cjelogodišnjih projekata iz svih aspekata održivog razvoja, Škola njeguje dugačku tradiciju učeničkog zadrugarstva i njegovanja posavske baštine, ali i objedinjuje rezultate svojih projektno-istraživačkih aktivnosti te ih publicira poput «Priloga istraživačkoj nastavi u OŠ SELA», «Malog rječnika zavičajnog govora», Povjesnice Osnovne škole Sela i mjesta» i eko-projekta  «Odra – moja rijeka».

Svrha svih školskih aktivnosti je uključivanje učenika u pozitivne, kreativne aktivnosti koje potiču učeničku suradnju i timski rad, njeguju vrijednosti zajedništva i prijateljstva te omogućuju da se svako dijete, bez obzira na sposobnosti, osjeća uspješno i zadovoljno. Osjećaj zadovoljstva i sreća je najbolja prevencija vršnjačkog nasilja.

UNICEFOV Projekt «Za sigurno i poticajno okruženje u školama»

Iako u našoj školi vršnjačko nasilje nema značajan prostor, od 2005.godine smo uključeni u UNICEF-ov projekt « Za sigurno i poticajno okruženje u školama », a status «Škola bez nasilja» i «Mjesto nulte tolerancije na nasilje» smo obnovili 2009. godine.

Projekt je zamišljen kao višegodišnje nastojanje da se promjene stavovi, razina tolerancije prema nasilju, potakne suradnja i uvažavanje, te spriječe pojave nasilnih ponašanja među djecom.

U sklopu projekta su učenici, učitelji i roditelji prošli brojne radionice kako bi ostvarili

« Sedam koraka do sigurne škole ». Na taj način  smo postigli višu razinu osviještenosti, uspostavili operativnu zaštitnu mrežu, te omogućili učenicima traženje pomoći.

Najveći doprinos ovog programa je osposobljavanje svih učitelja za kvalitetniji rad s djecom i roditeljima, kako bi oni koji su u neposrednom kontaktu s djecom znali prepoznati nasilje i na njega ispravno reagirati, ali i vježbanjem nenasilnih obrazaca komuniciranja i ponašanja, prevenirati nepoželjne i neugodne situacije unutar i izvan škole.

Problem vršnjačkog nasilja i njegovo smanjivanje, odnosno preveniranje, zadatci su za svaku školu i ostale odgojne institucije, kako bi se na razini cijele Hrvatske postigle pozitivne promjene, koje bi bile vidljive na svakom koraku, kako onima koji obrađuju statističke pokazatelje, tako i običnom čovjeku u svakodnevnim situacijama.

KVIZ O ŠKOLI BEZ NASILJA.ppt (3.04 MB)
Ne_rugaj_se.mp3 (3.01 MB)

objavio: Marija Cetinjan Kunić   datum: 18. 2. 2010.

Popis postojećih albuma:

Naziv albuma