Mali čuvari prirode

Informatičari se u našoj školi već 20 godina bave tematikom ekologije pa ih zovemo i mali čuvari prirode.

Mali čuvari prirode vode brigu o odvajanju otpada, štede energiju, recikliraju, upozoravaju svoju okolinu na probleme s povečanjem CO2 koji utječu na povećanje temperature na Zemlji (u zadnjih 10 godina to je za 1,1 °C). Zbog čega dolazi do globalnog zagrijavanja, a ono izaziva klimatske promjene koje dovode do novih nepridveđenih vremenskih uvjeta u prostorima u kojima se to nije dešavalo. Daljnjim zagrijavanjem našeg planeta stvorit će se nepovoljni uvjeti za život ljudi na Zemlji. Tato svi moramo voditi brigu o ekologiji te očuvanju bioraznolikosti i staništima biljki i životinja.

Ne smijemo preći zagrijavanje planete za više od 2 °C jer bi to bilo katostrofalno za čovječanstvo. Otopili bi se ledenjaci, donijeli nove viruse i bakterije na koje nismo navikli koji su zablokirani u njihovom ledu. Podigla bi se razina mora, zagrijali bi se oceani što bi poremetilo preživljavanje mnogobrojnih organizama. Poremetile bi se morske struje. Npr. Golfska topla struja ne bi ulazila u Sredozemlje i ne bi naš Jadran činila tako savršenim morem.

Friškovi savjeti

SKUPLJAJMO ZAJEDNO STARE BATERIJE

Frišovi spremnici za stare baterije

Sukladno propisima iz zaštite okoliša i gospodarenja otpadom, stare baterije moraju se odvojeno skupljati od komunalnog otpada kako bi se sve vrijedne sirovine iz njih mogle ponovno recikliranjem iskoristiti.

Kao ovlašteni skupljač i oporabitelj baterija i akumulatora, FRIŠ d.o.o. sklopio je Ugovore o suradnji s mnogim tvrtkama, komunalnim poduzećima, trgovinama i odgojno-obrazovnim ustanovama. Spremnici za skupljanje otpadnih baterija čije pražnjenje osigurava tvrtka FRIŠ doo, nalaze se u svim KTC, SPAR i LIDL  trgovinama u Hrvatskoj, a skupljanje redovito vršimo i u mnogim drugim trgovinama.

Friš d.o.o. pokrenuo je projekt FRIŠKO - Skupljajmo zajedno stare baterije u koje se svake godine uključuje sve više osnovnih i srednjih škola kao i dječjih vrtića. Svakoj uključenoj ustanovi FRIŠ d.o.o. osigurava adekvatan spremnik kao i edukativne materijale. Ako i vi imate stare baterije ili akumulatore koje treba zbrinuti, slobodno nas nazovite! Rado ćemo vas uputiti na najbližu lokaciju na kojoj će vam FRIŠ-ovi suradnici izaći u susret!

I MI, UČENICI, ODGOVORNI SMO GRAĐANI I

STARE ISTROŠENE BATERIJE DONOSIMO U ŠKOLU