Učenici naše škole imaju priliku pohađati satove izvannastavne aktivnosti Astronomije i koristiti teleskop uz pomoć voditelja Zvonka Prihode, predsjednika Udruge astronoma grada Siska.

Promatranje tranzita Merkura preko Sunca uz članove PAD Sisak

Prirodoslovno-astronomsko društvo Sisak 9. svibnja od 13h do 17h je organiziralo na Šetnici S. Striegla promatranje tranzita Merkura preko diska Sunca za sve slučajne i namjerne prolaznike. To je vrlo rijedak astronomski događaj koji se dešava 13-14 puta tijekom jednog stoljeća. Prošli takav tranzit je bio 2006., a sljedeći su 2019. i 2032. godine.
Naoblaka nije narušila strpljenje zainteresiranima koji su imali prilike u intervalima, kad sunce nije bilo iza oblaka, gledati teleskopsku projekciju tranzita. Posjećenost je bila iznad očekivanja od strane slučajnih prolaznika te onih koji su ciljano došli na Šetnicu, ali i onih koji su dolazili u organiziranim skupinama kao učenici Ekonomske škole profesora Dalibora Brdarića (njih blizu 80 svjedočilo je tranzitu Merkura), učenici OŠ 22. lipnja koji su došli sa svojim učiteljicama Blankom Rončević i Sabinom Curić i onih koji su dolazili u manjih skupinama kao učenici OŠ Sela pod vodstvom učiteljice Draženke Kušević.

Zahvalu svim sudionicima ovog astronomskog događaja pročitajte pod više.

''Zahvaljujem se svim zainteresiranim građanima koji su danas došli na Šetnicu grada i svjedočili rijetkom astronomskom događaju tranzita Merkura preko diska Sunca, a posebno Blanki Rončević i Sabini Curić, učiteljicama OŠ 22. lipnja i Daliboru Brdariću, profesoru Ekonomske škole koji su doveli veliki broj učenika  i još određeni broj  animirali da dolaze u popodnevnim satima u manjim skupinama ili s roditeljima.

Posebno se zahvaljujem kolegici Curić, aktivnoj članici našeg Društva jer  je  bila idejni inicijator ovog događanja te na njenom angažmanu oko dobivanja potrebne dozvole za okupljanje na Šetnici.

Također se zahvaljujem učenici 7. a OŠ 22. lipnja, Maji Sigur koja je pripremila zanimljivo predavanje uz mentorstvo učiteljice Curić o Sunčevom sustavu, zanimljivostima njegovih planeta, čije tranzite je moguće vidjeti sa Zemlje i o samom tranzitu Merkura kao rijetkom astronomskom događaju. Učenica Maja prisutnima je probudila interes za astronomiju, stoga se nadam daljnjoj suradnji i pozivam ju da se zajedno sa svojim zainteresiranim prijateljima uključi u Prirodoslovno-astronomsko društvo ''Sisak''.

Radujem se sljedećem susretu!''

predsjednik PAD-a Zvonko Prihoda

objavio: Sabina Curić   datum: 13. 5. 2016.

GALERIJA SLIKA ASTRONOMA

Trenutno ne postoji niti jedan album.

DAN SUNCA

« Svibanj 2024 »